Vždy ve Vašem zájmu.

Přihlášení na extranet pro klienty naší společnosti.

Přihlášení klienta
nebo zavřít

Druhá vlna změn v motorové směrnici: Otázky a odpovědi

Již od října začne platit druhá fáze zákona 30/2024 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, kterému se podle původního evropského předpisu přezdívá „motorová směrnice“. Přináší několik významných změn pro pojišťování flotil i individuálních vozidel. Zjednodušeně řečeno se agenda povinného ručení výrazně digitalizuje, což s sebou nese nároky na systém komunikace s pojišťovnami.

Nejvýznamnější změny pro Vás rozebíráme podrobněji:  


Proč ke změnám dochází? 

Cílem je sjednotit, zdigitalizovat a více zabezpečit způsob prokazování povinného ručení. Fyzickou zelenou kartu nahradí informace o povinném ručení v propojeném on-line systému, ve kterém spolu budou komunikovat pojišťovny, makléři, Česká kancelář pojišťoven, registr vozidel i obce s rozšířenou působností. I kontrolující policista si na základě registrační značky zjistí, zda je auto pojištěné. Pro ilustraci to lze připodobnit k elektronickým dálničním známkám, kdy už se také zaplacené mýtné neprokazuje fyzickým kuponem, ale ihned po zaplacení informací v systému.  

Jaké nároky to představuje pro pojištění flotil? 

Váš pojišťovací makléř musí mít nastavený elektronický systém, kterým bude komunikovat přímo s pojišťovnami, a to v reálném čase. Již nebude možné pojišťovat auta zpětně. Bez toho, aby byla v registru vozidel informace o pojištění auta, nepůjde nové vozidlo do flotily zaregistrovat. RENOMIA má jako první makléř na trhu digitalizovanou správu flotil včetně napojení na pojišťovny. 


Co když neprovedu okamžitě platbu za pojistné? 

Smlouva o povinném ručení bude nově nabývat platnosti v okamžiku, kdy provedete okamžitou platbu a pojišťovna ji přijme. Pokud platba nedorazí na účet pojištění do konce dne, kdy došlo k uzavření pojistné smlouvy, dojde k jejímu ukončení. Vozidlo bude tím pádem nepojištěné.    


Musím s sebou vozit i nadále zelenou kartu? 

Pokud jezdíte jen po území České republiky, tak již ne. Pro cesty do zahraničí to ještě nějakou dobu povinné bude, ale počítá se s tím, že od 1. 1. 2025 již nebude v zemích Evropské unie fyzická ani elektronická zelená karta potřebná. Při cestování do třetích zemí ale fyzická zelená karta bude stále nutná.   


Co motorová směrnice změnila už od 1. 4. 2024? 

V oblasti pojištění jde hlavně o navýšení minimálních zákonných limitů pojistného plnění z povinného ručení na 50 milionů korun z předchozích 35 milionů. Odpovědnost za pojištění přechází z vlastníka na provozovatele vozidla a nově se rozšířil okruh povinně pojištěných vozidel i na silnější elektrokoloběžky, segweye nebo zahradní traktůrky, jejichž maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h. 

Autor článku: Radek Bureš

kamiony

Jsme součástí RENOMIA Group

  • Největší pojišťovací makléř ve střední a východní Evropě
  • Mezinárodní tým zkušených odborníků
  • Nejvýhodnější ceny a podmínky

Kde působíme

 

Kontakt

EZ INVEST, s.r.o.
Pražákova 1008/69 
639 00 Brno Štýřice 

ezinvest@ezinvest.cz
+420 545 215 527
+420 606 714 128